Forno FFFFD1785-31S Bottom Freezer Counter Depth Refrigerator, 31 inch Width, Counter Depth, ENERGY STAR Certified, 17.2 cu. ft. Capacity, Stainless Steel colour
SKU: 350472
Condition: Open Box
MSRP
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Credit provided by Financing Flexiti
1 person has added this product to their cart
20 people are viewing this product right now
CALL US FOR MORE INFORMATION
GENERAL
Door hinge
Right
Brand
Forno
Color
Stainless Steel
Category
Bottom Freezer
Installation type
Freestanding
CAPACITY
Total
17.2 cu. ft.
Refrigerator
12.09 cu. ft.
Freezer
5.14 cu. ft.
REFRIGERATORS FEATURES
Counter depth
Yes
Interior light
Yes
Defrost
Frost Free
Door alarm
No
Digital display
No
Electronic sensors
Wine racks
Crisper drawers
Frost free
Technologies
N/A
Wifi
Ada compliant
Gallon door
Digital temperature control
Microfridge
Freezer
FREEZERS FEATURES
Filtration
Water system
N/A
Dispenser features
Filtration indicator
ELECTRICAL INFORMATION
Information
120 V
DIMENSIONS
Depth (without handles)
26.6 inch(es)
Height (with hinge)
69.1 inch(es)
Depth (with handles)
29.2 inch(es)
Class width
33.7 inch(es)
Weight
196 lbs
Width
33.7 inch(es)
ACCESORIES
Included
CERTIFICATIONS AND APPROVALS
Energy start certified
WARRANTY
Warranty
1 Year Parts and Labor
Manuals
Video
Protect your purchase with an extended warranty
  • Warranty for 3 years
  • Warranty for 5 years
  • See the guarantee you will pay for BonPrix Électromenagers Appliances
    Price list - 3 year warranty
    Price Range Warranty Price
    50,001-plus 8% du détail
    Price list - 5 year warranty
    Price Range Warranty Price
    50,001-plus 12% du détail
    We’ve partnered with Flexiti to help turn your big purchases into small payments.
    Apply now
    How it works
    Install
    FAQ
    1. Do BonPrix Electroménagers products have a warranty?
    All our products have a 1 year manufacturer's warranty.
    2. Does BonPrix Électroménagers deliver?
    We have the following rates:
  • 3. Can I pick up my Appliance?
    4. Does BonPrix Électroménagers install the appliances?
    Yes, consult in our stores for the cost of the service
    5. Will BonPrix Électroménagers collect my old appliance?
    6. Did your appliance arrive with a problem or are you dissatisfied with your purchase?
    Please contact the after sales service sav@bonprixelectromenagers.com
    7. Does BonPrix Électroménagers provide Financing?
    8. Does BonPrix Électroménagers sell used products?
    No, they are products with small defects
    9. How long will it take for my order to arrive?
    FFFFD1785-31S - REFRIGERATORS - Forno - Bottom Freezer - Stainless Steel - Open Box
    GENERAL
    Door hinge
    Right
    Brand
    Forno
    Color
    Stainless Steel
    Category
    Bottom Freezer
    Installation type
    Freestanding
    CAPACITY
    Total
    17.2 cu. ft.
    Refrigerator
    12.09 cu. ft.
    5.14 cu. ft.
    REFRIGERATORS FEATURES
    Counter depth
    Interior light
    Defrost
    Door alarm
    Digital display
    Electronic sensors
    Wine racks
    Crisper drawers
    Technologies
    Wifi
    Ada compliant
    Gallon door
    Digital temperature control
    Microfridge
    FREEZERS FEATURES
    Filtration
    Water system
    Dispenser features
    Filtration indicator
    ELECTRICAL INFORMATION
    Information
    120 V
    DIMENSIONS
    Depth (without handles)
    26.6 inch(es)
    Height (with hinge)
    69.1 inch(es)
    Depth (with handles)
    29.2 inch(es)
    Class width
    33.7 inch(es)
    Weight
    196 lbs
    Width
    33.7 inch(es)
    ACCESORIES
    Included
    CERTIFICATIONS AND APPROVALS
    Energy start certified
    1 Year Parts and Labor
  • Warranty for 3 years
  • Warranty for 5 years
    Price list - 3 year warranty
    50,001-plus 8% du détail
    Price list - 5 year warranty
    50,001-plus 12% du détail